Przedszkole Specjalne w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie

"Przedszkole..., przestrzeń, w której najważniejsze jest dla nas dobro dziecka"

Przedszkole Specjalne jest placówką publiczną. W naszym Przedszkolu mamy 3 oddziały dla dzieci z autyzmem oraz 1 oddział dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym i ze sprzeżeniami. Do Przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Współpracę z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku rozpoczęliśmy w 2016 r. Nasze Przedszkole w 2021r. po raz pierwszy uzyskało "Rekomendację IWRD", którą co roku odnawiamy. Rekomendacja jest dla nas ogromnym wyróżnieniem! Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że możemy skutecznie i profesjonalnie prowadzić terapię naszych przedszkolaków.

"
Zespół..., siła zespołu to nasza Super Moc"

W każdej 4 osobowej grupie pracuje 2 terapeutów + 1 pomoc nauczyciela. Tworzymy bardzo zgrany i wspierający się zespół, który wciąż się rozwija, aby jak najlepiej pomagać naszym przedszkolakom. Troska o dobro i szczęście każdego dziecka jest naszą ogromną motywacją!

"Terapia..., to nasza troska o profesjonalne wspieranie rozwoju dziecka :)"

Terapia w 3 grupach dla dzieci ze spektrum autyzmu oparta jest na założeniach Stosowanej Analizy Zachowania. W pracy z dziećmi wykorzystujemy tylko te metody i techniki uczenia, których efektywność jest potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Bardzo ważne w pracy z naszymi maluchami jest nawiązanie pozytywnej relacji, dbamy o to, aby nasze Przedszkolaki dobrze czuły się w przedszkolu.

Indywidualne programy edukacyjno–terapeutyczne realizowane w naszym przedszkolu są nastawione na rozwijanie wszystkich sfer deficytowych dzieci. Dzięki prowadzonej rejestracji możemy w obiektywny sposób na bieżąco analizować postępy każdego dziecka.
Terapię zaczynamy od sesji indywidulanych, następnie w miarę robionych postępów nasze maluchy zaczynają uczyć się w parach, a gdy to możliwe, w kolejnym etapie, w małej grupie rówieśniczej. Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie ich do kolejnego etapu edukacyjnego.

Ważnym elementem terapii jest dla nas współpraca z rodzicami dziecka. Każdy terapeuta prowadzący na bieżąco informuje o przebiegu terapii, o postępach, ale również służy pomocą w sytuacjach trudnych.
Cieszymy się z każdej nowej umiejętności naszego przedszkolaka, z każdego sukcesu – to dla nas ogromna radość!

"
Superwizja..., to najlepszy sposób na nasza rozwój i profesjonalizm"

Nasz zespół terapeutów podlega systematycznej superwizji, którą przeprowadza wicedyrektor IWRD Pani Iwona Ruta – Sominka.

Bardzo cenimy sobie superwizje, ponieważ dzięki pomocy eksperta rozwijamy się i uczymy! Spotkanie z superwizorem jest dla nas jak indywidualne szkolenie, skrojone na potrzeby każdego terapeuty. Dzięki superwizji nasz zespół jest w stanie utrzymać wysokie standardy terapii i profesjonalnie pomagać dzieciom. Każdy terapeuta raz w roku przechodzi profesjonalną ewaluację. Dbamy o to, by nieustanie poszerzać swoją wiedze poprzez udział w różnych szkoleniach i sympozjach organizowanych przez IWRD.

Wierzymy, że wiedza i profesjonalizm terapeuty to najlepsze ramy do skutecznej pomocy dziecku!

"Dodatkowe działania..., to nasza misja, by pomagać"

Nasze Przedszkole jest inicjatorem wielu projektów i akcji, których celem jest propagowanie wiedzy o skutecznej terapii dziecka ze spektrum autyzmu. Angażując się w różne akcje chcemy pomagać przede wszsytkim dzieciom i ich rodzinom, ale również innym specjalistom pracującym z dziećmi ze spektrum autyzmu. Dbamy o kształtowanie w naszej społeczności lokalnej zrozumienia i akceptacji wobec osób ze spektrum autyzmu. Wierzymy, że RAZEM możemy wiele!

Organizujemy:
• Konferencję: „Autyzm: skuteczna edukacja”
• Laboratorium Terapeuty (cykliczne spotkania z udziałem specjalistów z terenu powiatu legionowskiego)
• Razem dla Autyzmu – akcja, która jest cyklicznym wydarzeniem w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Dowiedz się więcej o nas