Przedszkole niepubliczne integracyjne z oddziłami dla dzieci z autyzmem w Szczecinku

W lutym 2011 roku Przedszkole MIŚ w Szczecinku, poszukując najlepszych specjalistów zajmujących się terapią dzieci z autyzmem, rozpoczęło współpracę z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Od tego czasu praca terapeutów poddawana jest systematycznej superwizji przeprowadzanej przez mgr Martę Wójcik - dyrektor NODN w IWRD a także trenera i terapeutę. W ramach współpracy specjaliści z Instytutu organizują szkolenia dla pracowników przedszkola, które mają na celu zapoznanie się z zasadami stosowanej analizy zachowania oraz praktycznym wykorzystaniem tej wiedzy. W 2017 roku Przedszkole Niepubliczne „Miś” otrzymało rekomendacje IWRD, którą odnawia co roku. 

Obecnie do przedszkola uczęszczają dzieci z autyzmem w wieku od 3 do 8 lat. Większość uczęszcza do grup specjalnych, niektórzy uczniowie uczęszczają do grupy integracyjnej. Przedszkole posiada trzy sale dostosowana do potrzeb dzieci. Dzieci realizują indywidualne pogramy edukacyjno – terapeutyczne dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Terapeuci z przedszkola tworzą indywidualne programy przy współpracy trenerami z Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka.

 Terapią wiodącą w przedszkolu jest stosowana analiza zachowania. Programy edukacyjno – terapeutyczne uczniów nastawione są głównie na rozwijanie umiejętności naśladowania, dopasowywania, rozwijanie mowy biernej i czynnej, rozwijanie umiejętności przedszkolnych, samoobsługowych, zabawy i umiejętności społecznych oraz na redukowanie zachowań niepożądanych. Zajęcia w grupach podzielone są na sesje indywidualne, grupowe oraz prace według planów aktywności. Nauczyciele wprowadzają zindywidualizowane systemy motywacyjne, techniki uczenia stosowanej analizy zachowania, zwracają uwagę na odpowiednie stosowanie podpowiedzi, właściwe wydawanie poleceń oraz planowanie generalizacji uczonych reakcji.

Wychodząc naprzeciw  oczekiwaniem rodziców i potrzebom dzieci od roku 2018 przedszkole organizuje wakacyjne turnusy dla dzieci z autyzmem. W czasie turnusu organizowane są wycieczki, zajęcia specjalistyczne, zabawy na powietrzu oraz inne dodatkowa atrakcje dla dzieci. 

Więcej o tej placówce - TUTAJ


FUNDACJA IWRD
ul. Malczewskiego 139, 80-114 Gdańsk

tel: 58 341 44 41, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   

© 2015 - 2022 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka

Google Ads powered by Anibia.pl | Projekt strony: Studio WWW