Przedszkole oraz klasy dla uczniów z autyzmem w Szkole Podstawowej oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy
w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Biskupa z Miry św. Mikołaja w Żukowie
Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy to placówka kształcenia specjalnego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W skład ośrodka wchodzi Wczesne Wspomaganie Rozwoju, Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze, Przedszkole, Szkoła Podstawowa oraz Szkoła Przyspasabiająca do Pracy.
Na każdym etapie nauczania uczą się u nas uczniowie ze spektrum autyzmu. Od wielu lat współpracujemy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Superwizorzy z Instytutu podczas systematycznych superwizjii udzielają terapeutom wskazówek do dalszej pracy. Zespół terapeutów z naszej szkoły regularnie uczestniczy w szkoleniach, konferencjach i sympozjach, w tym sympozjach organizowanych przez Fundację IWRD podnosząc swoje kwalifikacje do pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Coroczne ewaluacje terapeutów, superwizje, terapia prowadzona w Pozytywnym Nurcie SAZ oparta na wynikach badań naukowych, ciągłe doskonalenie sprawia, iż terapia w naszej szkole spełnia wysokie standardy, dzięki którym posiadamy Rekomendacje Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.
Terapeuci tworzą każdemu wychowankowi indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne (IPET) w oparciu o sfery deficytowe rozwijając umiejętności samoobsługowe, społeczne, komunikacyjne, edukacyjne oraz na redukcje zachowań niepożądanych. Nauczyciele stale analizują dane z terapii upewniając się, że interwencja jest skuteczna. Uczniowie uczą się w oparciu o plany aktywności, metodę wyodrębnionych prób, uczenie incydentalne, modelowanie, wideomodelowanie i inne metody i techniki SAZ podczas codziennej pracy z nauczycielem w dwu lub trzyosobowych grupach. Każdy uczeń posiada zindywidualizowany system motywacyjny, który jest modyfikowany według potrzeb. Bardzo dużą uwagę poświęcamy na generalizację uczonych umiejętności, aby nasi wychowankowie mieli szansę na funkcjonowanie w środowisku społecznym.
Ofertę terapeutyczną poszerzamy o liczne działania innowacyjne oraz projekty edukacyjne, ogromnym dla nas sukcesem terapeutycznym jest fakt, iż opanowane umiejętności naszych uczniów pozwalają im na uczestniczenie w różnych inicjatywach. Dzięki regularnej terapii, podczas której zdobywają nowe umiejętności z powodzeniem wyjeżdżają na kilkudniowe wycieczki, angażują się w wydarzenia kulturalne i artystyczne, biorą udział w licznych działaniach. Uczniowie ze spektrum autyzmu w naszej szkole są członkami zespołu wokalno-tanecznego „Lubię to”, uczestniczą w próbach zespołu i występują przed większą oraz mniejszą publicznością zdobywając liczne umiejętności społeczne.
Co roku we współpracy z Powiatem Kartuskim organizujemy konferencję z cyklu „Zrozumieć Autyzm”, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich terapeutów, nauczycieli, rodziców oraz inne osoby zainteresowane tematem. Staramy się dobierać tematykę wydarzenia do potrzeb osób ze spektrum autyzmu i zapraszać prelegentów, którzy tak jak my na co dzień pracują według Pozytywnego Nurtu SAZ, wspierają osoby z autyzmem w codziennym funkcjonowaniu i zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami. Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Gorąco zapraszamy na naszą stronę internetową oraz stronę na Facebooku, na której na bieżąco można śledzić wydarzenia naszej wyjątkowej społeczności
Więcej o tej placówce - tutaj.